Dolar 31,1401
Euro 33,8371
Altın 2.039,94
BİST 9.241,43
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bolu 19°C
Az Bulutlu
Bolu
19°C
Az Bulutlu
Çar 20°C
Per 18°C
Cum 13°C
Cts 9°C
highfive
highfive

BOLU’DA ÜRETİLEN BU SİSTEM DÜNYADA İLK VE TEK

BOLU’DA ÜRETİLEN BU SİSTEM DÜNYADA İLK VE TEK
highfivehighfive highfive
A+
A-
12.01.2023
679
ABONE OL

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BETUM) geliştirilen sensör tabanlı sistem, özellikle yoğun bakım üniteleri gibi hassas ortamların ışık, sıcaklık, bağıl nem, karbondioksit gibi 9 parametreyi gelişmiş ve hassas şekilde ölçüyor, kritik durumlarda ilgili personel ve hastane yönetimine acil durum mesajı atıyor. Sistemin kabiliyetleri hasta için en uygun ortamın sağlanmasında dünyada ilk ve tek.

highfiveevyap

BAİBÜ tarafından geliştirilen Sensör Tabanlı Sistem, öncelikle hastanelerde hastaların korunması için iç ortam hava kalitesini belirlemeye dönük olarak tasarlandı. Sistem önemli parametreleri anlık olarak tespit ederek sağlığa elverişsiz durumları anında ilgili personellere bilgilendirilmesini sağlarken sensörler arasındaki kablosuz haberleşme sistemi sayesinde Yoğun Bakım Üniteleri gibi kritik öneme sahip ortamlarda oluşabilecek potansiyel risklerin önüne geçilebilecek.

highfive

BAİBÜ’lü akademisyenlerden oluşan proje ekibi; Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinden (BETUM) proje yürütücüsü Öğr. Gör. Dr. Sanaz Lakestanı, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet MİLLİ, Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü/Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Abdullah Demirhan ve Doç. Dr. İsa Yıldız’dan oluşuyor.

BAİBÜ’NÜN SİSTEMİ 9 PARAMETRE ÖLÇEBİLEN, DÜNYADA İLK VE TEK SİSTEM OLMA BAŞARISINA SAHİP

Dünyada iç ortam hava kalite parametrelerinin izlenmesi için kullanılan sensör tabanlı sistemler genelde aynı anda en fazla üç ila dört faktörü ölçebiliyorken BAİBÜ’de geliştirilen sistem aynı anda PM10, PM2.5, CO2, CO, Formaldehit, Toplam Uçucu Organik Bileşikleri, Işık, Sıcaklık ve Bağıl nem gibi 9 parametre ölçen ilk ve tek sistem oldu.

SİSTEM KRİTİK DURUMLARDA SMS İLE UYARI MESAJI ATIYOR

Özellikle pandemi döneminde gündeme gelen ve herkesin dikkatini çeken hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin iç ortam hava kalitesi gündeme gelmişti. Sensör tabanlı sisteme entegre edilen yazılım sayesinde, yoğun bakım üniteleri gibi kritik alanların hava kalitesinin değişimini anlık izleyerek risk oluşturabilecek durumda sorumlu personele ve hastane yönetimine GSM üzerinden uyarı mesajlar ile bilgiyi aktarabiliyor.

ÜNİVERSİTEMİZİN HASTANESİNDE TEST EDİLDİ

Geliştirilen sistem, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde bir ay boyunca test edilerek sistemin tüm bileşenlerinin çalışması kontrol edildi. Test süresince elde edilen veriler kaydedilerek kontrolleri sağlandı. Sistemin kararlılığı saha tecrübesi ile ortaya çıktı.

SİSTEMİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Sistem sayesinde ölçülen parametreler sonucunda fazla enerji kullanımı ve sarf giderlerinin önüne geçilmesi ve hastanelerde sağlık harcamalarında tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Sensörlerden elde edilen veriler görselleştirme yazılım araçları kullanılarak diğer araştırmacılar tarafından yorumlanabilmeleri de kolaylaştırıldı. Ayrıca oluşturulan veri setinin dünya çapında alanında tüm araştırmacılar tarafından kullanılmasını sağlamak için internet ortamında paylaşılması sağlandı.

SİSTEM KAPALI ORTAMA SAHİP TÜM ALAN VE SEKTÖRLERE HİZMET VERECEK

Günümüzde çalışma hayatı, eğitim, sağlık, spor başta olmak üzere kapalı mekanlarda süren sosyal hayatı yaşayan çoğu birey, zamanının yaklaşık %80’ini iç ortamlarda geçirmektedir. İç ortam hava kalitesinin insan sağlığı ve özellikle hassas gruptaki bireylerin sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu nedenle iç ortam hava kalitesi değişiminin belirlenmesi ve iyileştirilmesi insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Tasarımı yapılan sensör tabanlı iç ortam hava kalitesi takip sistemi sadece hastane ortamlarında değil aynı zamanda okul, laboratuvar ve fabrikalar gibi diğer sosyal sağlığın önemli olduğu ortamlarda da uygulanabilme imkanı sunuyor.

GELİŞTİRMELER SAYESİNDE SİSTEM ÜSTÜN ÖZELLİKLERE KAVUŞACAK

Araştırma ekibinin yeni hedefi, sensörlerden elde edilen veriler üzerinde veri madenciliği yöntemleri ve yapay zeka algoritmaları kullanılarak, yarım saatlik ve bir saatlik olası parametre değerleri tahmin edilmesi, buna bağlı olarak hastane yönetimlerinin eylem planlarını zamanında hayata geçirebilmeleri için proaktif bir sistem tasarlanması ve geliştirilmesi planlanıyor.

highfive
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.